• Frekans Konvertörü ( Frekans İnvertörü ) Nedir ? Arnikon
    Firmamızdan Haberler
    MEDYA ve BLOG
    Haber, Duyuru, ve Makale Bloğumuz...

Frekans Konvertörü ( Frekans İnvertörü ) Nedir ?

14     Admin     MAKALE    22/12/2020       1088

Frekans Konvertörü ( Frekans İnvertörü ) Nedir ?

İnvertör, ya da frekans invertörü, elektrik motorlarının hızını düzenleyen bir cihazdır.

Genel olarak asenkron motor devirlerinin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bir asenkron motorun devir kontrolü iki farklı şekilde yapılabilir .
1- Kutup sayısı değiştirilerek
2- Motor Besleme enerji frekansı değiştirilerek
Çift devirli motor kullanılmadığı sürece ; kurulumda olan motorun kutup sayısı değiştirmek imkansız olduğundan dolayı , besleme frekansı değiştirilerek motor devir kontrolü yani motor hız kontrolü yapılabilir .Tam da bu noktada projenize frekans invertörlerini dahil etmeniz gerekmektedir. Frekans invertörleri ile motor devrini ; motorun en düşük ve en yüksek devirleri arasında istenilen noktada tutarak hız kontrolü yapmak mümkündür.
Frekans invertörlerinde; aşırı yük, aşırı akım , düşük ve aşırı gerilim, aşırı sıcaklık, kısa devre vb. korumalar bulunmaktadır. Frekans invertörleri ; şebeke gerilimlerini doğrultur , şebekede meydana gelen bütün gerilim dalgalanmalarını , pikleri , zarar verici elektrik akıntılarını, donanım mekanizmalarında bulunan kondansatör ve bobinler yardımıyla emer, filtreleyip temizler.Bu özellikleri sayesinde kullanılan asenkron motorun ömrü uzatılmış olur. Bunun yanında frekans invertörüne acil durdurma aygıtı takılıp uygun donanımlar hazırlandığı sürece sistemde meydana gelebilecek herhangi bir aksiyonel durumda cihazınız kendisini ve motorunuzu koruma altına alabilir.
Günümüzde birçok inverter artık PLC fonksiyonu ile birlikte üretilmektedir. İnvertörlerin bu akıllı uygulamaları sayesinde asenkron motorunuzu istediğiniz gibi dans ettirebilir, PID metodu ve MASTER-SLAVE gibi bir çok sayısız uygulamayı inverterlerle yapabilirsiniz. Frekans invertörleri taşınan ürünün hassasiyeti göz önüne alındığında ; yumuşak kalkış ve yumuşak duruş özelliği , ayarlanabilir rampa süreleri , motorun anlık akım-gerilim-frekans eğrilerinin takibi , PLC donanımı eklendiği takdirde anti-sway, anti-grab ve yüke göre hız kontrolü, anlık hata kodları, motor tanıma özellikleri ve kalitesiyle Arnikon Mühendislik ve Vinç Sistemleri’nin vazgeçilmezi arasında girmiştir.
Arnikon Mühendislik ve Vinç Sistemleri olarak yeni nesil teknolojiye ve kalite standartlarına uyumunu desteklediğimiz frekans invertörlerinin ; vincin kurulacağı proje sahasının ortam şartları ve iş güvenliğini dikkate aldığımız da elektriksel donanım grubumuzun bir numaralı ürünü olduğunu belirtmek isteriz.
Akıllı vinç sektöründe hala devam eden AR-GE çalışmalarımız doğrultusunda, Plc-Frekans İnvertörü-Motor ve Frekans İnvertörü-Motor donanımlarını firma olarak benimseyerek , standart vinçlerimizin tamamında Frekans İnvertörü ile Motor kontrollerini ; özel tasarım akıllı vinçlerimizde ise ; Plc ile Frekans İnvertörü-Motor kontrollerini yapmaktayız.

Kurulduğumuzdan bu güne kadar Kalite Güven İstikrar prensibimizden taviz vermedik.

çünkü her bir müşterimizin en iyisine layık olduğu biliyoruz. Ürettiğimiz her Vinç_Sistemi bizi temsil eder ve doğal referanslarımızdandır. Memnun müşterilerimizden bazıları...